Коли на дворі лютує епідемія грипу, дуже не хочеться стати його жертвою. Якщо ці прості та ефективні дії перетворити на щоденну звичку, вони стануть для вас надійним захистом від грипу та його небезпечних наслідків.
Фізіологами доведемо, що інтоксикація при грипі середньої тяжкості віднімає у хворого рік життя. Небезпечний і підступний грип саме своїми ускладненнями, які можуть бути смертельними. Існує лише одна правильна тактика у боротьбі з грипом. Це дотримання здорового способу життя напередодні епідемії, заходи профілактики під час поширення хвороби та кваліфіковане лікування, якщо захворювання не вдалося уникнути.
Найкращий спосіб вберегтися від дії вірусу – мати чудове здоров’я. Це стосується і молодих, і літніх людей, які не можуть похвалитися сильним імунітетом.
Що таке грип
Грип – це гостре вірусне захворювання верхніх та нижніх відділів дихальних шляхів. Вражає усі вікові групи людей. Зараження передається, частіш за все, повітряно-крапельним шляхом або зрідка через побутові контакти.
- Для захворювання характерний короткий інкубаційний період (1-2 дні) та швидкий перебіг (3-7 днів)
- Основні симптоми: підвищення температури тіла (38–40 ºС), озноб, загальна слабкість, сухий болючий кашель, м’язовий та головний біль.
- Після перенесеної хвороби можуть розвинутися ускладнення: пневмонія, міокардит, менінгіт, нефрит та інші.
Щоб захистити себе під час епідемії грипу, виробіть такі правила:
1. Дотримуватися нормального режиму
Спати 7-8 годин на добу, вести активний спосіб життя, години перед телевізором або комп’ютером замінити на вечірню прогулянку парком. Уже доведено: той, хто ходить на вихідних пішки 5-6 км, значно рідше хворіє на грип та піддається ускладненням.
2. Вести здоровий спосіб життя
Повноцінно харчуватися здоровими і корисними продуктами – овочами, фруктами, кисломолочними продуктам; не курити і уникати навіть пасивного куріння. Тютюновий дим подразнює слизову носоглотки і вона не спроможна виконувати свої захисні функції. А це перша мішень для вірусів грипу. Діти батьків, які курять, мають настільки подразнену слизову носа, яка спроможна лише на 5% захистися від вірусів. Такі діти дуже легко піддаються інфекції і хворіють найчастіше.
Читайте також: Апельсиновий цукровий скраб для тіла
3. Зберігати психоемоційну рівновагу
Стрес дуже різко знижує імунітет людини, одночасно впливаючи на імунну, ендокринну та нервову системи. Гормони, які виділяються під час стресу, дбають про захист організму від небезпеки. Це «відволікає» організм від протидії вірусу, тож інфекція не зустрічає опору на своєму шляху. Якщо людина страждає на тривалий і затяжний стрес, або він трапляється досить часто, реакції імунітету різко знижуться. Заразитися у такому стані вірусом дуже легко, а от побороти його буде важко.
4. Полюбити гігієну
Дуже часто інфекція потрапляє до так званих вхідних воріт (ніс, очі, рот) через брудні руки. Протягом дня ми 300 разів торкаємося руками обличчя, носа, рота та очей. Стільки ж шансів у вірусу потрапити всередину.
Щоб руки були по-справжньому чистими, їх необхідно мити з милом 1–1,5 хвилини. Зазвичай людського терпіння вистачає максимум на 10-15 секунд, тож всі віруси й мікроби залишаються на своїх місцях. Якщо після миття ще й торкнутися крану у вбиральні, поруччя та дверної клямки, руки стануть ще бруднішими, ніж були. Тому варто тримати при собі спиртовий гель для дезінфекції рук, оскільки віруси дуже чутливі до спирту.
5. Одягнути маску
У період епідемії грипу не варто соромитися одягати маску в людних місцях – транспорті, супермаркеті тощо. Цей простий бар’єр здатний вберегти від серйозного захворювання і свідчить про культуру піклування про своє здоров’я (у випадку, якщо маска для захисту) і турботу про інших (якщо у масці хворий).
6. Обмежити контакти
Коли навколо уже лютує грип, варто вдатися до запобіжних заходів. Усюди, де можливо, уникати зустрічі з натовпом чи конкретним хворим, убезпечити своїх дітей від контактів з іншими у місцях загальних ігор та зустрічей. Імунна система у дітей дуже слабка, тому вони першими потрапляють під удар вірусу. Якщо хтось із членів родини захворів, його бажано ізолювати, частіше провітрювати домівку, вдягати маску і полоскати кілька разів на день горло й ніс підсоленою водою або настоями ромашки, календули і шавлії.
7. Створити бар’єр перед вірусом
Перед виходом надвір лікарі радять змащувати слизові носа оксоліновою маззю або звичайною олією. А після повернення додому зняти верхній одяг, вимити як слід руки, прополоскати рот та ніс, перевдягтися і тільки після цього спілкуватися з рідними, особливо із дітьми.