ІНСТИНКТ ІМІТАЦІЇ
Завдяки дзеркальним нейронам ми несвідомо повторюємо дії оточуючих. Чоловік схрещує руки, а через мить його партнерка по розмові повторює жест. Це несвідоме фізичне відображення допомагає нам краще зрозуміти один одного, а також породжує відчуття єднання і гармонії (тому продавців, менеджерів, політиків вчать навмисно копіювати пози інших людей: людина, що уподібнюється, вселяє більше довіри).
Інстинкт імітації призводить до того, що, коли ми бачимо, як хтось дістає їжу, напій або кредитку, ми починаємо несвідомо «дзеркалити» цю поведінку, не залежно від попередніх намірів і бажань.
Дзеркальну нейронну систему, що відповідає за інстинктивне відтворення поведінки іншої людини, вважають основою емпатії. Починаючи з сприйняття базового поведінкового наміру, вдосконалена префронтальная кора людини дозволяє подумки складати карту свідомості інших. Мозок використовує сенсорну інформацію для репрезентації чужої свідомості точно так само, як завдяки сенсорним даними створюються образи навколишнього середовища.
Цікаве відео на нашому каналі
Як звинути емпатію?
Фахівці стверджують, що це цілком можливо і рекомендують ряд ігрових вправ:
1. Активне слухання.
Вчіться слухати співрозмовника і задавати питання, які допомогли б йому більш повно розкрити висунуту тему. Також, корисним навиком стане вміння ділитися своїми враженнями від почутого (напр .: «Мені було дуже боляче чути твою розповідь»).
2. Вправа «Притулок».
Для її виконання необхідно влаштуватися в кріслі, максимально розслабитися (закрити очі і прийняти зручну позу) і уявити собі свій ідеальний притулок.
Його варіанти можуть разюче відрізнятися. Для когось це будинок, в якому він народився і виріс, а для іншого – хатина в лісі, де його ніхто не знайде. Такі фантазії в значній мірі знімуть емоційне напруження і дозволять «скинути» зайвий вантаж.
3. Уявний стрибок
«Високо-емпатичні люди» роблять зусилля, щоб уявити себе в ситуаціях інших людей, так само як актор, який перетворюється на особистість свого сценічного персонажа. Зробити уявний стрибок вам допоможе «емпатичне слухання». Маршалл Розенберг, психолог і засновник Ненасильницького Спілкування (NVC) зазначає наступне: «Важливою є наша здатність відчути те, що насправді відбувається всередині – унікальні почуття і потреби, які людина переживає в певний момент». «Високо-емпатичні люди» уважно слухають інших і роблять все можливе, щоб зрозуміти їх емоційний стан і потреби, незалежно від того, чи це ваш друг, якому щойно був поставлений діагноз раку, чи ваша дружина, засмучена тим, що ви знову прийшли пізно з роботи.
4. Аналіз своєї поведінки.
Хтось вважає це безглуздою рефлексією, а хтось продуктивним аналізом скоєних дій. Для цього ви можете вести щоденник або ж, просто щодня виділяти кілька хвилин на відверту розмову з самим собою. Варто враховувати, що чим старша людина, тим складніше йому розвивати в собі емпатію, так як пережитий досвід не завжди дозволяє об’єктивно оцінювати оточуючих.
Також, пам’ятайте, що придбану здатність до емпатії можна з легкістю знищити одним лише страхом. Достовірно відомо, що емпати намагаються уникати конфліктних ситуацій, оберігаючи себе і оточуючих від сварок і суперечок. Однак, якщо це не вдається, чутливі люди починають страждати від панічних атак і шукати способи корекції свого сприйняття світу.