Мабуть, часто людина не ділиться проблемою, проте втомлений вигляд свідчить, що вона регулярно недоотримує потрібну кількість годин відпочинку та сну: згідно з сучасними дослідженнями, кожен третій дорослий не висипається. І як наслідок, ми стаємо більш схильними до стресу та хворобливості.
Отже, чого нам слід уникати і як готуватись до якісного нічного сну?
1. Зверніть увагу на гормони
Поза сумнівами, гормони серйозно впливають на наше життя –зокрема у випадку з порушеннями сну. На різних етапах, коли рівень гормонів збільшується або зменшується, наприклад, протягом менструального циклу, під час менопаузи або під час чи після вагітності, ці коливання матимуть вплив на сон. Щоб покращує якість сну у періоди гормональних коливань, можна використовувати релаксаційні вправи, такі як йога та медитація. Тобто корисними будуть всі тілесні методики, які сприяють гармонізації гормонального та фізичного стану.
2. Подбайте про температурний режим
У час літньої спеки спати без вентилятора – це, в основному, проблема, тому що температура навколишнього середовища сильно впливає на наш сон! Фахівці говорять, що температура тіла відіграє велику роль тому, що наш організм працює на цілодобовому режимі. У різні періоди дня температура тіла, природно, підвищується і падає. Коли температура висока, ми відповідно стаємо більш сконцентровані та активні. У цьому, власне, і полягає причина, чому одні люди жайворонки, а інші сови. Якщо ти жайворонок, то пік температури тіла припаде на ранній період дня, а якщо ти – сова, то відповідно активний стан наставатиме пізніше.
Але незалежно від особливості біоритмів, якщо наше тіло перегрівається, це призведе до порушення сну.
Порада від фахівців у даному випадку може здатися парадоксальною, але щоб допомогти тілу акліматизуватися, рекомендується приймати теплу ванну за годину до сну. Це допоможе знизити температуру тіла, оскільки вологість випарується, і шкіра охолоне.
3. Подбайте про зручність
Ідея налагодження комфортних умов полягає в тому, що ліжко та постіль серйозно впливають на якість нашого сну. Важливо також підібрати матрац, враховуючи індивідуальні потреби та особливості.
4. Не зловживайте вправами перед сном
Один з найбільших міфів говорить про існування вправ, які покращують сон. Однак спеціалісти стверджують, що, насправді, все відбувається швидше навпаки. Дослідження показали, що якість сну не завжди покращується після вправ, оскільки це напряму пов’язано із температурою тіла:” Фізична активність сприяє підвищенню температури тіла, саме тому важливо закінчитивправи принаймні за три години до сну, щоб ваше тіло встигло охолодитись і підготуватись до сну”.
Надія Іванців, лікар – психотерапевт